لپ تاپ استوک چیست ؟

بارها شده این جمله رو شنیدید که می گن پول بابت جنس دست دوم نده.از قدیم به ما یاد دادن که هر چیزی که می خواید بخرید نو بخرید و پول رو بابت جنس دست دوم ندید. آره درست گفتن ولی این جمله بیشتر برای مسواک و زیرپوش استفاده میشه و نه برای لپ تاپ استوک ( لپ تاپ دست دوم ) و یا همان لپ تاپ استوک اروپایی 😐

لپ تاپ وارداتی ( استوک ) - لپ تاپ دست دوم
لپ تاپ وارداتی ( استوک ) – لپ تاپ دست دوم
لپ تاپ استوک اروپایی
لپ تاپ استوک اروپایی

در دنیای امروزه تفاوت چندانی بین لپ تاپ نو و لپ تاپ دست دوم نیست . می گید دارم دروغ می گم؟

بسیار خوب . من یه سوال می پرسم از شما. شما مرسدس بنز ۲۰۱۷ کارکرده رو سوار می شی یا پراید نو ؟

خوب فهمیدم که به اشتباهت پی بردی حالا به ادامه مقاله در خصوص لپ تاپ استوک خوووب توجه کن.

بازار لپ تاپ استوک ( لپ تاپ دست دوم )

در بازار کامپیوتر به هر قطعه استفاده شده دست دوم گفته می شود.

در خصوص لپ تاپ نیز این موضوع صادق است . یعنی اگر شما یک لپ تاپ بخرید و بعد از مدتی استفاده آنرا به فروش برسانید به آن لپ تاپ دست دوم می گویند.

لپ تاپ استوک
لپ تاپ استوک

در میان افراد بازار کلمه استوک معنی کمی متفاوت دارد. البته بگذریم که بعضی از فروشندگان فرقی برای کلمه استوک و دسته دوم قایل نیستند.

در میان افراد اهل فن بازار لپ تاپ ، به لپ تاپ یا نوت بوک وارداتی از خارج از کشور که فاقد کارتن و جعبه و متعلقات باشد اصطلاحا نوت بوک استوک یا لپ تاپ استوک گفته می شود. البته لپ تاپ استوک اروپایی نیز گفته می شود البته بیشتر این لپ تاپ کارکرده ( استوک ) ها از آمریکا و از طریق اروپا منتقل می شوند.

حالا می پرسید یعنی چی؟ یعنی چی نداره . کاملا واضحه.

گرید لپ تاپ استوک ( لپ تاپ دست دوم )

پس نوت بوک استوک یا لپ تاپ استوک وارداتی بوده و از کشورهای همسایه به ایران فرستاده می شود . از لحاظ کیفیتی این دسته از لپ تاپ ها به گریدهای گوناگونی دسته بندی می شوند که نشان دهنده سلامت ظاهری آنها می باشد.

به عنوان مثال یک لپ تاپ کارکرده ( استوک ) گرید A+ یعنی  از لحاظ ظاهری بسیار تمیز می باشد و شاید در رده یک لپ تاپ نو  باشد.

لپ تاپ کارکرده ( استوک ) گرید C مطمئنا بسیار داغون بوده و شاید توسط هر مشتری قابل پذیرش نباشد.

البته یه نکته هنگام خرید لپ تاپ کارکرده ( استوک ) باید مورد توجه قرار گیرد و آن سلامت فنی لپ تاپ است.

هر لپ تاپ استوک اروپایی و یا هر نوت بوک استوک وارداتی باید از لحاظ فنی کاملا سالم باشد.

لپ تاپ دست دوم
لپ تاپ دست دوم

متاسفانه بعضی از فروشندگان این موضوع را رعایت نمی کنند و لپ تاپ دست دوم واقعا داغونی رو به مشتری می اندازند( خداییش روم نشد چیز دیگه ای بگم) . در ادامه ویژگیهای یک لپ تاپ دست دوم رو براتون شرح می دم.

البته قبلا تو یه مقاله ای در خصوص خرید یا عدم خرید نوت بوک استوک توضیحات دادم که می تونید از لینک زیر بهش دسترسی داشته باشید. “نوت بوک استوک بخرم یا نو؟

ویژگیهای لپ تاپ استوک ( لپ تاپ دست دوم )

لپ تاپ استوک از لحاظ ظاهری قابل تحمل و نسبتا سالم می باشد. چرا می گم نسبتا سالم چون ظاهر رو میشه تا حدودی زیبا و سالم کرد.

یعنی چی؟ یعنی اینکه اگر سطح روی لپ تاپ دست دوم خط و خش و یا ضربه خوردگی داشته باشد می توان با برچسبهای مخصوص این سطوح را زیبا و تمیز کرد. البته دوستان بنده در فروشگاه هرجاکالا تخصص زدن برچسب محافظ رو دارن و لپ تاپ دست دوم شما رو تبدیل به یک لپ تاپ زیبا و رویایی می کنن.

لپ تاپ استوک اروپایی
لپ تاپ استوک اروپایی

البته اگر این خرابی ها و خط و خش ها در داخل نوت بوک باشد راهکاری برای آن نیست. این موضوع نباید فراموش شود که استفاده از استیکرهای درب نوت بوک نباید دلیلی بر مخفی کردن  خرابی نوت بوک استوک از دید مشتری باشد و باید با رضایت مشتری و پس از رویت میزان خط و خش و تایید مشتری بر روی آن نصب گردد.

در خصوص LCD این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که LCD باید از لحاظ فنی سالم باشد. منظور از سالم بودن یعنی دارای کمترین خط و خش باشد.

نکته قابل توجه این است که لپ تاپ کارکرده ( استوک )  بر اثر حمل و نقل ممکن است دارای کمی اثر برگشت کیبرد بر روی LCDشود. یعنی چی؟

یعنی اینکه چون لپ تاپ هنگام جابجایی ممکن است به آن فشار وارد شود ، کی برد لپ تاپ ممکن است بر روی LCD اثر گذاشته و کمی آنرا متاثر نماید که این موضوع در لپ تاپ کارکرده ( استوک ) قابل جشم پوشی می باشد.

هاله سفید در لپ تاپ استوک ( لپ تاپ دست دوم )

وجود بخشهای روشن بر روی LCD لپ تاپ دست دوم به معنی ضربه خوردن لپ تاپ از ناحیه پشت LCD می باشد. این مورد توسط برخی از متخصصان قابل رفع می باشد که کارشناسان خبره در هرجاکالا می توانند این موضوع را رفع نمایند. البته اگر از جایی خرید می کنید که به شما می گویند این یه چیز عادیه به نظرم اصلا نخرید و تشکر کنید و بیاید بیرون چون طرف نمی دونه که هاله LCD چیه.

لپ تاپ دست دوم
لپ تاپ دست دوم

پس وجود هاله در LCD مهم بوده و اگر این میزان هاله زیاد باشد از خرید نوت بوک استوک صرف نظر کنید

پیکسل سوخته در لپ تاپ استوک

راجع به این موضوع حرفی ندارم چون به خودتون مربوطه ولی تا حدود ۲ یا ۳ پیکسل سوخته ایرادی نداره و میتوانید چشم پوشی کنید. البته بعضی فروشندگان منصف به دلیل وجود پیکسل سوخته لپ تاپ ارزان و مناسب با مشتری حساب می کنند . دمشان گرم.

کچلی در Screen Touch

این یعنی اینکه در صفحه نمایش های با قابلیت تاچ ، در بخشی از قسمتهای صفحه تاچ عمل نکرده و اصطلاحا کچل شده است .

در خصوص کی برد و تاچ پد موس هم باید دقت کنید که سالم و فاقد هرگونه خطا باشد

در خصوص تست کردن هر بخشی در مقاله های مجزا در سایت هرجاکالا براتون شرح خواهم داد

فقط همین موضوع رو بگم که خواهشا فکر نکنید لپ تاپ کارکرده ( استوک ) بده . لپ تاپ استوک اروپایی یا همان نوت بوک استوک ( منظور وارداتی ) به مراتب از لپ تاپ های نو بازار با کیفیت تر و بهتر بوده و از لحاظ قیمتی برای مشتری به صرفه تر می باشد. در این خصوص به مقاله “نوت بوک استوک بخرم یا نو ؟” مراجعه نمایید.

نویسنده

علی بهرامی بسحاق

از سری مقاله های خودمونی